Manufacturer of a wide range of products which include 10 no eq rubber rope, 8 no eq rubber rope, 15 no eq rubber rope, 12 no eq rubber rope and 5 no eq rubber rope.
₹ 88 / Pack Get Latest Price
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2m |
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Securing Loads |
| Model | 10 No |
Minimum order quantity: 200 Pack
₹ 86 / Pack Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Elastic Type | Bungee Cord |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 20m |
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| End Fittings | Hook |
| Usage/ Application | Securing Loads |
| Model | 8 No EQ |
Minimum order quantity: 200 Pack
₹ 90 / Pack Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Elastic Type | Rubber Cord |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 20m |
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| End Fittings | Hook |
| Usage/ Application | Securing Loads |
Minimum order quantity: 200 Pack
₹ 89 / Pack Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Elastic Type | Bungee Cord |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2m |
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| End Fittings | Hook |
| Usage/ Application | Securing Loads |
Minimum order quantity: 200 Pack
₹ 85 / Pack Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Elastic Type | Solid Rubber |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2m |
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Coil |
| End Fittings | Hook |
| Usage/ Application | Securing Loads |
Minimum order quantity: 200 Pack
Deepak Goyal (Owner)
Elastic Centre
Behind Kushum Petrol Pump, KH No 1828 And 1829, Mauja Poiya, Nandlalpur
Agra - 282006, Uttar Pradesh, India