Manufacturer of a wide range of products which include 13 feet colored braided bungee cord, 11.5 feet elastic bungee cord, 12.5 feet metal hook bungee cord, 14 feet metal hook bungee cord, 13.5 feet colored braided bungee cord and 15 feet colored bike bungee cord.
₹ 86 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Length | 13 feet |
| Diameter | 10 mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 86.5 / Dozen Get Latest Price
| Supplement Material | Nylon |
| Rope Construction | Elastic Core |
| Material | Rubber And Polyester |
| Length | 11.5 feet |
| Diameter | 14mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 85 / Dozen Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Black |
| Material | Rubber And Polyester |
| Length | 12.5 feet |
| Brand | Elastic Center |
| Diameter | 15 mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 85 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Diameter | 9 mm |
| Length | 14 feet |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 87 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Length | 13.5 feet |
| Diameter | 9 mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 85 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Length | 15 feet |
| Diameter | 12mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 85 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Diameter | 15mm |
| Length | 10 feet |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 88 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | White |
| Material | Rayon |
| Length | 14 Feet |
| Type | Braided |
| Metal | Hook Material |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 89 / Dozen Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Color | Red |
| Length | 14.5 feet |
| Diameter | 15 mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 86 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber And Polyester |
| Color | White |
| Length | 12 Feet |
| Diameter | 8 mm |
| Hook Material | Metal |
| Type | Braided |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Cord Diameter | 10 mm |
| Outer Material | Polyester |
| Elastic Core | Latex Rubber |
| Cord Type | Beaded |
| Pattern | Dyed |
| Size/Diameter | 12mm |
| Material | Nylon |
| Length | 10 feet |
| Stretch | 200% |
| Cord Color | Multicolor |
| UV Resistance | No |
| Packing Type | Bundle |
| Type | Heavy Duty Bungee Cord |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 90 / Dozen Get Latest Price
| Cord Diameter | 4 mm |
| Outer Material | Polyester |
| Elastic Core | Natural Rubber |
| Packaging Size | Packet |
| Material | Rubber And Polyester |
| Cord Color | Multicolor |
| Packing Type | Bundle |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Size | 15 Feet |
| Thickness | 10mm |
Minimum order quantity: 200 Dozen
₹ 85 / Dozen Get Latest Price
| Cord Diameter | 20 mm |
| Outer Material | Polyester |
| Elastic Core | Natural Rubber |
| Material | Rubber And Polyester |
| Cord Length | 5 m |
| Stretch | 200% |
| Cord Color | Multicolor |
| Packing Type | Bundle |
| Length | 15 Feet |
| Diameter | 14.5mm |
| Type | Braided |
| Hook Material | Metal |
| Brand | Elastic Centre |
Minimum order quantity: 200 Dozen
Deepak Goyal (Owner)
Elastic Centre
Behind Kushum Petrol Pump, KH No 1828 And 1829, Mauja Poiya, Nandlalpur
Agra - 282006, Uttar Pradesh, India