Prominent & Leading Manufacturer from Agra, we offer 5 no flat elastic tape, 8 no flat elastic tape, 12 no flat elastic tape cords and 15 no flat elastic tape cord.
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Cord Diameter | 20 mm |
| Outer Material | Polyester |
| Elastic Core | Natural Rubber |
| Usage/Application | Bag |
| Material | Polyester |
| Color | Red |
| Size | 1 inch |
| Pattern | Striped |
| Stretch | 200% |
| Cord Color | Multicolor |
| Packing Type | Bundle |
| Stretchable | Stretchable |
| Model | 5 No |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 86 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Bag |
| Color | Red |
| Size | 1 inch |
| Pattern | Striped |
| Stretchable | Stretchable |
| Model No | 8 |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Cord Diameter | 10 mm |
| Cord Length | 10 m |
| Sheath Material | Polyester |
| Usage/Application | Bag |
| Material | Polyester |
| Size | 1 inch |
| Color | Green |
| Pattern | Striped |
| Model No | 12 |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 89 / Meter Get Latest Price
| Type | Woven |
| Usage/Application | Bag |
| Material | Polyester |
| Size | 1 inch |
| Color | Black |
| Pattern | Printed |
| Hardness | Medium |
| Features | High Stretch |
| Packaging Type | Carton/Loose |
| Stretchable | Stretchable |
| Model No | 15 |
Minimum order quantity: 200 Meter
Deepak Goyal (Owner)
Elastic Centre
Behind Kushum Petrol Pump, KH No 1828 And 1829, Mauja Poiya, Nandlalpur
Agra - 282006, Uttar Pradesh, India